کوروش سترگ:                                                                                                              "فرمان دادم تا بدنم را بدون تابوت و مومیائی به خاک سپارند تا تنم قسمتی از خاک ایران شود"

                                                                    DEC651-09.jpg

بنام یگانه آفریننده زمین پاک و دریای خروشان و آسمان نیلگون سرزمین پارس

در هفته بزرگداشت بزرگ شاهنشه سرزمین پارس کوروش سترگ قرارداریم. مردی که نزدیک به ۲۶ قرن پیش در چنین روزهائی با حمله به سرزمین بابل خطاب به مردم آن سامان و تمامی ساکنان سرزمینش درجهات اربعه منشور حقوق انسانی خود را صادر نمود .

آنانکه تنها به قدر یک مقاله دو ستونی نیز با این بزرگ کیا آشنا هستند  میدانند که چون او هرگز دوباره زاده نخواهد شد و ایران زمین دیگر بار این چنین بار بر درخت خود نخواهد دید. کافی است تنها یک لحظه چشم های خود را ببندید و دالانی به بلندای ۲۵۰۰سال در ذهن ایجاد کنید و پا به دالان گذارید . از گذر امروز تا کوروش هزار هزار تن میبینید که قهرمان نامیده شده اند و بزرگمرد و سخن از عدالت و داد و آزادی انسان و بی بندی تن ....رانده اند اما در انتهای این دالان دراز این کوروش است که قبل از تمامی این همه یگانه مرد ! بزرگ منشور انسانی خود راکه تمام و کمال سخن از آزادی دین - آزادی انسان - عدالت و حکومت داد ..زده آن هم ۲۶ قرن پیش تازه میتوان به سترگی آن یکتا ابر کیا پی برد.

آری کوروش همان است که رو به سوی مردم بابل فریاد بر آورد که من نه برای خونریزی که برای آموزش داد و یکسانی انسانها آمده ام . هر دینی دارید داشته باشید تنها ستم نورزید و ظلم نکنید. بردگان را آزاد کنید و با زنانتان با مهر رفتار کنید.

                                         RW002505.jpg

کاش میدانستیم که هر ایرانی موظف که بداند که کوروش کیست؟ آنقدر که علی (ع) و گاندی و

بودا و خاتمی و.. ... را میشناسد . و بداند چوپان زاده ای از ایذه چگونه در دشت پاسارگاد سپاه ماد را در جنگ با پارس در هم کوبید و سلسله همیشه جاوید هخا را پایه گزارد.کسی که از او به ذوالقرنین در قرآن به نیکی یاد رفته است.

BV009150.jpg         CJ001769.jpg    RW002502.jpg

اما صد افسوس دوران ما پر از انسانهای پوچ و توخالی قهرمان نما شده که هرروز نیز به رهرونان نادانشان افزوده میگردد و خود را بزرگ وبزرگتر میابند.

داشتم با بردار ۱۷ ساله ام با آب و تاب از کوروش و آداب نیک به یاد مانده اش میگفتم.از ساخت تخت جمشید و کتیبه های بدست آمده از آنجا و ترجمه آن لوحها که تا مهد کودک و مرخصی با حقوق برای زنان آبستن در آنها ذکر شده است. پس از حرفهای من سر تکان داد و گفت: بابا این کوروش هم عجب آدم خری بوده! وقتی فریاد برآوردم از سر اعتراض به ادای این لفظ به آن ابرمرد به آرامش دعوت کرد و گفت که قصد توهین نداشته و منظورش از خر ینعی : خفن - كره - توپ- اوپس و اين لفظ متضاد آدم زيقي و فس و دربدره و....ديگر هيچ نگفتم و خجول از روح كوروش سترگ سر به دامان شرم فرو برده از اين نسل پا در هوا....

                                               RW002501.jpg

 بخواب آرام در دشت پاسارگاد که این نسل اگر سد سیوند را بر مقبره تو نیز بگشایند باز به دنبال قهرمانهای کودن خود میروند اما تو آرام باش ای کوروش

/ 2 نظر / 4 بازدید
فاطمه

سلام گلم خب من نمی دونم مهندس جون شما چند سالته اما نسل ها قبلا اگه ۱۰ سال ۲۰ سال عوض ميشد الان ميشه به راحتی گفت هر سال نسل ها جديد ميشن و متاسفانه هر سال هم افتضاح تر از قبل ميشن ... البته شايد تقصير بزرگتر ها باشه که اگه منی که ۲۰ سالمه يه جور تربيت شدم و اونی که شايد ۲ سال از من کوچکتره به بهانه های واهی آزادی های سخن گفتن های بی شرمانه يا حرکت هايی داره که ... نمی دونم ...

فاطمه

سلام گلم ... بيا ببين خورشيد چه مظلومانه نارنجي غروبش را نثار قلب بي ستاره ام كرده ؟ هنوز آنجا خبرهائي است ! هنوز هم كسي بي صدا بر روي برگ ها قدم ميزند ! هنوز هم كسي بي چتر زير باران نام تو را با قطره ها هم آوا مي شود ! و هنوز هم قاصدك هايي آن سوي نگاه تو پرواز مي كنند ... ببخش مدتي بود كه نبودم و نتونستم بهت سر بزنم و بازهم بايد مدتي برم ... آپ كردم ، خوشحال ميشم بياي . منتظرتم ...